
Hrvatski violinski vunderkind Franjo Krežma, rođen na današnji dan 1862. u Osijeku, u svom prekratkom životu postigao je zadivljujuće uspjehe.
Komponirao je brojne virtuozne kompozicije za violinu koje je izvodio uz pratnju svoje sestre na turnejama diljem Europe. Neke od njih se izvode i danas, a najpoznatije su Scherzino, Noć na Savi, Moje sanje, Bolero.
S 9 godina je upisao bečki konzervatorij kojeg je s velikom lakoćom završio uz pohvale, a sa 17 godina je postao, uz Eugenea Ysayea koncertmajstor orkestra kojeg danas znamo kao Berlinsku filharmoniju.
Prerana smrt
Franjo Krežma umro je u 19. godini od komplikacija uzrokovanih upalom uha koju je dobio od propuha na probama orkestra. Benigna infekcija nije bila pravovremeno i pravovaljano liječena, te je prerasla u kobnu. Svijet je bio sablažnjen ovom viješću, baš kao što i danas ostanemo osupnuti kada saznamo na koji način i u kojoj dobi je ovaj poseban čovjek svršio svoj život. Shrvana obitelj prenijela je njegove posmrtne ostatke u Zagreb te ke sahranjen na zagrebačkom groblju Mirogoj.
U spomen na Franju Krežmu
Mnoge ulice i škole u Hrvatskoj nose ime Franje Krežme, a u središtu Osijeka je i nezaobilazni poznati spomenik umjetnika Vanje Radauša.
Književnik Stjepan Tomaš napisao je romansiranu Krežminu biografiju Guslač od marcipana u izdanju Školske knjige, preporučam da ju pročitate, vrlo je zanimljiva.
U Krežminu čast, u Osijeku se bienalno održava Memorijal Franjo Krežma na kojem nastupaju najbolji hrvatski mladi gudačkih umjetnici i gosti iz inozemstva.
Od prošle godine, u Vinkovcima se održava međunarodno violinističko natjecanje Franjo Krežma.
Njegova violina, tročetvrtinka, čuva se u osječkom Muzeju Slavonije. Nadam se da će jednom biti restaurirana i dana mladim umjetnicima na korištenje kako bi Franci i na taj način širio inspiraciju i davao poticaj generacijama koje dolaze. 🎻
Čitajte i:
Predavanje o Franji Krežmi
2009. sam održala predavanje o životu i djelu Franje Krežme na kongresu Europske udruge gudačkih pedagoga ESTA u Beču, želeći približiti ovu značajnu ličnost kolegama iz drugih europskih zemalja.

Krežmine kompozicije na koncertu u sklopu predavanja sjajno su izveli moj tadašnji učenik Josip Kvetek i pijanistica Branka Pollak, te naišli na posvemašnje oduševljenje publike, i kompozicijama i izvedbom.

